Real Madrid, Fenerbahče i ASVEL produžili licence na deset godina, dok će od 2027. godine Evroliga imati 24 tima i pojačanu zaštitu od NBA ponuda
Evroliga je ovog petka donela ključne strateške odluke sa ciljem očuvanja svoje pozicije pred najavljeni ulazak NBA lige na evropsko tržište od sezone 2027/28. Na sastanku je potvrđena desetogodišnja obnova licenci za Real Madrid, Fenerbahče i ASVEL Vilerban, a zajedno sa Anadolu Efesom, Armani Milanom, Barselonom, Bajernom Minhenom, Baskonijom, Makabijem Tel Aviv, Olimpijakosom, Panatinaikosom, Žalgirisom Kaunas i CSKA Moskvom (čija je licenca privremeno suspendovana), Evroliga je osigurala kontinuitet svojih trinaest vlasnika i akcionara.
U sklopu novih mera uveden je sistem trajnih franšiza koji stupa na snagu od jula 2027. godine. Tada će svi klubovi biti formalno konvertovani u franšize, a takmičenje će biti prošireno sa sadašnjih 20 na 24 ekipe. Osim toga, Evroliga uvodi izuzetno visoke “anti-NBA” klauzule: svaki od trinaest klubova koji bi napustio takmičenje pre isteka ugovora dužan je da plati penal od najmanje deset miliona evra plus dodatnu naknadu za štetu koja može dostići do 200 miliona evra u zavisnosti od ukupne vrednosti takmičenja (trenutno procenjene na 1,4 milijarde evra). Od jula 2027. izlazna klauzula za napuštanje lige biće čak oko sto miliona evra.
Direktor Evrolige Čus Bueno naglasio je značaj ovih odluka za stabilnost i razvoj takmičenja: “Ponosni smo što okupljamo najbolje klubove Evrope i otvaramo mogućnosti za nova tržišta.” Bueno je istakao da su u poslednje vreme interesovanje pokazali brojni investicioni fondovi kao i najmanje šest novih timova — tri samo u prethodna dva dana — zbog čega liga već radi na sportskoj ekspanziji.
Novi model finansiranja predviđa trenutnu investiciju od oko 400 miliona evra uz očekivani povrat od oko 30 miliona po klubu. Za ulazak novih ekipa potrebno je izdvojiti oko 80 miliona evra. Procena Evrolige je da će vrednost takmičenja udvostručiti u naredne dve godine (do skoro tri milijarde evra), a zatim dostići četiri milijarde do kraja decenije.
Paralelno sa reorganizacijom kalendara i proširenjem Eurokupa na 32 kluba te stvaranjem nove Super Kupa, cilj Evrolige jeste jačanje komercijalnog potencijala i sportskog integriteta pred konkurenciju NBA lige koja sa FIBA-om planira sopstvenu evropsku ligu bez obzira na saradnju postojećih članova elitnog evropskog takmičenja.
NBA ostaje pri nameri da pokrene evropski šampionat; njen zamenik komesara Mark Tatum ocenio ga je kao najveću investiciju izvan američkog tržišta do sada i potvrdio nastavak razgovora sa svim relevantnim akterima u Evropi. Međutim, naglašeno je da projekat ide dalje čak i ako ne uključi aktuelne učesnike Evrolige. U tom svetlu rukovodstvo najjačeg evropskog klupskog takmičenja jasno šalje poruku stabilnosti svim partnerima i investitorima.












































