Pešić je kroz gotovo pet decenija rada vodio tri generacije reprezentacije Srbije do istorijskih uspeha na turnirima širom sveta.
Svetislav Pešić, bivši selektor košarkaške reprezentacije Srbije, zvanično je okončao svoju bogatu trenersku karijeru, čime je zatvoreno jedno od najvažnijih poglavlja u istoriji evropske košarke. Tokom gotovo pedeset godina rada, Pešić je prošao kroz mnoga iskušenja, ostvario brojne nezaboravne uspehe i poneka retka razočaranja, kako je sam opisao u autobiografiji „Moja igra, moj put”. Njegova posvećenost sportu, želja za stalnim učenjem i spremnost da se prilagođava novim trendovima bili su ključ njegovog dugovečnog uspeha.
Kao selektor nacionalnih timova, Svetislav Pešić spojio je tri generacije igrača koji su ostavili trajan pečat u istoriji srpske i svetske košarke. Pod njegovim vođstvom reprezentacija je ostvarila vrhunske rezultate na takmičenjima u Gmundenu (1986), Bormiju (1987), Istanbulu (2001), Indijanapolisu (2002), Manili (2023) i Parizu (2024). Pešić se upisao u anale kao jedini trener koji je osvojio zlatne medalje sa selekcijama svih uzrasta na takmičenjima Svetske košarkaške federacije (FIBA).
Njegov rad karakterisali su disciplina, temeljitost i sposobnost da iz svakog tima izvuče maksimum. U brojnim prilikama isticao je važnost posvećenosti: „Život trenera nije bajka”, naglašavao je Pešić u svojim javnim nastupima.
Sa završetkom njegove karijere završava se i jedna era evropske košarke koju će mnogi pamtiti po uspesima vezanim za gradove širom sveta i generacijama koje su pod njegovim vođstvom osvajale najveća odličja.
Za doprinos razvoju srpske košarke Svetislavu Pešiću izražena je zahvalnost od strane brojnih sportskih organizacija koje naglašavaju da bez njegove vizije ne bi bilo toliko međunarodnih uspeha ni prepoznatljivosti našeg sporta na svetskoj sceni.












































